خار پاشنه پا چیست؟

خار پاشنه پا (به انگلیسی : Heel spurs) از اختلالات ناحیه کف پا است که به علت رسوب کلسیم در قسمت پاشنه پا ایجاد شده و باعث ایجاد ضایعه استخوانی در این ناحیه می گردد.

تشخیص خار پاشنه معمولا با استفاده از اشعه ایکس امکان پذیر است. در صورتی که این بیرون زدگی از طریق اشعه ایکس قابل مشاهده نباشد به آن “سندرم خار پاشنه” گفته می شود.

در اغلب موارد فرد مبتلا به خار پاشنه پا دردی احساس نمی کند اما التهاب نوار بافتی به نام “فاسیا پلانتار (پلانتار فاشیا)” یا رباط کف با درد همراه خواهد بود.

فاسیا پلانتار چیست؟

فاسیا پلانتار نوار بافتی ضخیمی است که از استخوان پاشنه شروع شده و در کف و قوس پا کشیده و تا پنجه ها ادامه دارد و وظیفه آن پشتیبانی از گودی کف پا می باشد به گونه ای که بیش از حد صاف نشود.

در صورت التهاب نوار فاسیا پلانتار و عدم بهبود آن در طولانی مدت، فعالیت های استخوان سازی و انباشته شدن کلسیم در این ناحیه به عارضه خار پاشنه پا منجر می شود.

علل ایجاد خار پاشنه پا

همانطور که قبلا اشاره شد خار پاشنه پا معمولا طی فرایند چند ماهه و به دلیل رسوب کلسیم در قسمت زیر استخوان پاشنه رخ می دهد. فشار زیاد روی عضلات و رباط های پا، کشیدگی و التهاب فاسیا پلانتار و پارگی مکرر غشا پوشاننده استخوان پاشنه پا از جمله علل اصلی ایجاد خار پاشنه پا می باشد.

خار پاشنه پا از رایج ترین مشکلات پا به خصوص در میان ورزشکاران است که تمرینات بدنی شدید به همراه دویدن و پرش های بلند انجام می دهند.

از جمله روش های درمان خار پاشنه پا می توان به ورزش، تجویز داروهای ضدالتهابی، تزریق کروتیزون و استفاده از کفش های طبی اشاره کرد و در صورت عدم بهبود عارضه، عمل جراحی آخرین راه حل است.

چه کسانی در معرض ابتلا به خار پاشنه هستند؟

پیاده روی و قدم زدن اگر به صورت صحیح انجام نشود و فشار زیادی به استخوان پاشنه، رباط ها و اعصاب اطراف پاشنه پا وارد آورد یا پیاده روی های سریع و دویدن روی سطوح سخت باعث بروز خار پاشنه پا می شود.

همچنین افرادی که به پوشیدن کفش های تنگ یا پاشنه ساییده شده عادت دارند، مخصوصا کفش هایی که به خوبی از گودی کف پا محافظت نمی کنند، در معرض ابتلا به این عارضه هستند.

احتمال بروز خار پاشنه پا در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن و دیابت، کسانی که کف پای صاف یا با قوس زیاد دارند و سالخوردگان بیشتر از سایر افراد است.

با بالا رفتن سن، انعطاف فاسیا پلانتار و محافظ پاشنه پا کاهش یافته و به عارضه خار پاشنه منجر خواهد شد.

علائم و نشانه های خار پاشنه پا

خار پاشنه پا اغلب بدون نشانه و درد است اما ممکن است با درد متناوب یا مزمن ناشی از التهاب فاسیا پلانتار، به خصوص هنگام پیاده روی های معمولی و تند یا دویدن همراه باشد. اما به طور کلی علت درد، خار پاشنه پا نیست بلکه آسیب بافت های نرم اطراف آن می باشد.

بسیاری از افراد درد پاشنه پا را دردی مشابه فرو رفتن چاقو یا میخ به کف پا توصیف می کنند که صبح ها وقتی برای اولین بار روی پای می ایستند ایجاد می شود و به مرور این درد کاهش پیدا می کند.

افراد مبتلا به خار پاشنه پا معمولا با ایستادن بعد از نشستن طولانی مدت دچار درد شدیدی می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.